Eläkeliiton Lahden yhdistys järjestää kattavan sarjan vaalitapahtumia, joissa eläkeläiset voivat tavata ehdokkaita ja keskustella heidän kanssaan suoraan itselle tärkeistä asioista.
Lahdessa on yli 30 000 yli 65-vuotiasta, joten eläkeläiset muodostavat aktiivisen ja merkittävän äänestäjäryhmän. Kuntavaaliehdokkaille tapahtumat tarjoavat erinomaisen tilaisuuden vuoropuheluun eläkeikäisten äänestäjien kanssa ja mahdollisuuden kertoa, miten he kehittäisivät Lahtea eläkeläisten ja muiden kuntalaisten hyväksi.
Tapahtumat ovat maksuttomia ja avoimia kaikille eläkeläisille Lahden alueella.
Kaikki yhdistyksen vaalitapahtumat striimataan YouTuben LiveLahti-kanavalla, joten niihin voi osallistua myös verkossa ja katsoa tallenteina myöhemminkin.
Eläkeläisten striimitori 29.–30.3.2025 klo 12–17 kauppakeskus Trion Hansakujalla
Striimitori on eläkeläisille suunnattu vaalitapahtuma, joka tuo yhteen eläkeläiset ja kuntavaaliehdokkaat.
Striimitorilla kuntavaaliehdokkaat voivat tavata eläkeläisäänestäjiä kasvotusten ja saada vaalikampanjalleen näkyvyyttä 65-täyttäneiden äänestäjien joukossa, joita Lahdessakin on yli 30 000. Äänestäjät voivat puolestaan kertoa suoraan ehdokkaille, mitkä asiat ovat heille erityisen tärkeitä, esittää kysymyksiä, jakaa mielipiteitä ja kuulla ehdokkaiden näkemyksiä.
Tapahtumat striimataan suorana YouTuben LiveLahti-kanavalla, mikä mahdollistaa vaaliterveisten jakamisen myös laajemmalle yleisölle.
Rento, sisätiloissa järjestettävä vaalitori tarjoaa myös mukavan tavan osallistua vaalikampanjan iloisempaan puoleen ja kahvitella, tavata tuttuja sekä jutella muiden eläkeläisten kanssa vaaleista ja ajankohtaisista aiheista.
Tilaisuuden tarjoavat Eläkeliiton Lahden yhdistys ry ja Trion kauppakeskus.
Eläkeläisten vaalipaneelit
Lisäksi yhdistys järjestää kolmiosaisen paneelikeskustelusarjan kuntavaaliehdokkaille ja eläkeläisille kauppakeskus Trion Hansakujalla (Kauppakatu 10).
Vaalipaneeleissa käsitellään eläkeikäisille keskeisiä aiheita, kuten terveyspalveluja, asumista, eläkepolitiikkaa, kulttuuritarjontaa ja yhteiskunnallista osallisuutta. Tilaisuuksissa ehdokkaat voivat keskustella suoraan eläkeläisten kanssa ja kertoa, kuinka he aikovat vaikuttaa eläkeläisten hyvinvointiin kunnallisella tasolla.
Myös paneelikeskustelut striimataan, ja kysymyksiä voi halutessaan esittää livechatin kautta.
Paneelikeskustelujen aiheet ja ajankohdat:
- 31.3. klo 10–12: Eläkeläisten hyvinvointi ja terveyspalvelut
- 1.4. klo 10–12: Asuminen ja eläkepolitiikka
- 2.4. klo 10–12: Vapaa-aika, kulttuuri ja yhteiskunnallinen osallistuminen
Ohjelman tuottavat eläkeläiset vapaaehtoisvoimin
Eläkeläiset tuottavat paneelisarjan itse vapaaehtoisvoimin nostaakseen esiin omat erityistarpeensa ja huolenaiheensa, joita ei aina huomioida riittävästi kunnallispoliittisessa keskustelussa.
Keskustelut antavat ehdokkaille tärkeää näkyvyyttä vaalien alla sekä mahdollisuuden osoittaa sitoutumisensa eläkeläisten hyvinvointiin.
Tervetuloa vaikuttamaan ja kuulemaan eläkeläisten ääntä Lahdessa!
Yhteystiedot ja lisätiedot:
Eläkeliitto Lahden yhdistys
Sähköposti: jukkaomustonen@gmail.com
Puhelin: 040 720 2467